Vítáme Vás na webové prezentaci chovatelských stanic

„ze Strmé“ a „ od Krčmy“……

Úvodem pár slov o čivavě: v registru psů FCI je Chihuahua zařazen do skupiny IX. Jedná se o společenské plemeno a jsou to opravdu skvělí společníci, jejichž  původ  je spojen s domestikací psů indiánskými kmeny, žijícími na území dnešního Mexika. Jako země původu je tedy uváděno Mexiko. Internet poskytuje nepřeberné množství informací o vzniku této rasy a každý z vás, již na téma „původ chihuahua“ při hledání narazil, proto vás nebudu zdržovat podrobným výkladem o teoriích vzniku a původu rasy Chihuahua. Domnívám se, že mnohem zajímavější téma je současný trend a vývoj plemene Čivava v ČR a okolních zemích.

A nyní stručně o počátku našeho chovu čivav: V kynologii, jsme v minulosti prošli několika disciplínami, ale naší hlavní kynologickou činností, je chov psů. Chovatelstvím, se zabýváme od roku 1989.  Registraci chovatelských stanic psů, pod chráněnými názvy FCI, jsme provedli v roce 1995 a zároveň jsme se stali členy, v té době jediného klubu zastřešujícího plemeno Čivava, s názvem "Klub chovatelů čivav a naháčů". Po patnáctiletém aktivním působení, jsme se rozhodli ukončit členství v tomto klubu. Naše chovatelské stanice, jsou v současné době zastřešeny novým chovatelským klubem, pro plemeno Chihuahua, zaregistrovaným ČMKU, pod názvem "Chihuahua klub ČR o.s.".  Zajímáme se ale o vše, co se kolem pejsků této rasy děje a dlouholetí chovatelé budou souhlasit, že toho v posledních několika létech nebylo málo. Jak jsem se již zmínila, zabýváme se především chovem a protože jedna ze základních charakteristických vlastností těchto pejsků, je nejmenší psí plemeno na světě, snažíme se o odchovy jedinců, kteří si tento přívlastek zaslouží. 

Pro první naši fenku, jménem Emanuela Durango, jsme na přelomu roku 1995-1996 chtěli pořídit psího kamaráda a to se nám podařilo, protože se nám v té době naskytla příležitost, zakoupit chovného psa, jménem „Danett Ayky“. Danett, byl velmi kvalitní a dominantní pejsek. V minulých létech, se zasloužil o zkvalitnění chovu čivav, v mnoha chovatelských stanicích. Nesporným faktem jeho kvality byl velký zájem chovatelů o krytí a také rekordní počet potomků. V našich očích to byl typický představitel rasy, který se stal na dlouhou dobu vzorem při volbě jedinců, zařazovaných do chovu.  Čivavy, nás kromě skvělé povahy zaujaly také  tím, že každý jedinec, má díky široké škály barev a jejich kombinací, výrazné znaky originality. Pro chovatele je obtížné posuzovat kvalitu vlastního chovu a psy, kteří se stanou součástí vašeho života. Našim hlavním cílem od počátku bylo a stále je zařazovat do chovu jedince, kteří jsou exteriérově pokud možno co nejblíže standardu. Díky fotodokumentaci, která mapuje naši dlouholetou chovatelskou činnost, můžete  posoudit, do jaké míry se nám daří naplňovat chovatelské záměry a vytvářet určitý rukopis chovatelských stanic "ze Strmé" a  "od Krčmy"....


 Miroslava a Jaroslav Ohnheiserovi