Příprava před příchodem štěněte:

* Strava:  - v prvých týdnech použijte vždy stejnou stravu, kterou podával chovatel + denně čerstvá voda

  po adaptaci štěněte je možná změna / doporučujeme granule "Royal Canin mini Junior".

* Spaní:  Chihuahua miluje měkké molitanové pelíšky, nebo molitanové domečky  -  hledáte něco originálního?? podívejte se   ...z d e ..........

* Hračky: míč, malé kosti z buvolí kůže, atd.


První den v novém domově

Čivavky dělají všechno, co štěňata jakéhokoliv plemene normálně dělají. Malý čivava hlavně jí, spí, štěká, vrčí, učí se nové věci a dělá potřebu. Proto nesmíme zapomenout, že také pro toto roztomilé malé štěně, by měla být nastavena omezení. Například, omezit volný pohyb, zabezpečit nepřetržitý přístup k vodě a stravě, zabezpečit dostatek odpočinku. dohlížet na to, aby byla vytvořena rovnováha mezi příjmem a výdejem energie. Nejvhodnější je vytvořit  prostor v rámci bytu či domu, kde bude štěněti umožněno spát během dne a v době spánku bude ponecháno v klidu! Hrát si s ním je vhodné v době, kdy se samo probudí a začne být aktivní.

Zpočátku dohlídněte na to, ať mají všichni členové vaši domácnosti příležitost pozdravit nově příchozího. První noc může štěně tesknit po matce a sourozencích a mohlo by mít "strach" z nového domova a nových lidí. Proto v noci může plakat. Dejte štěněti pelíšek vedle své postele, tak že si jej můžete pohladit, když začne plakat. Nikdy neberte štěně k sobě do postele, zejména v začátku. I když se po příjezdu domů budete snažit štěně držet v náručí, protože osobní kontakt je v tomto okamžiku důležitý, umožněte mu také pod dohledem, ať klidně prozkoumá dům nebo byt. Vždy se ujistěte, že nemůže někam spadnout.  ( schody atd.)! Máte li v domácnosti malé děti, věnujte jim zvláštní pozornost a nenechte je zvednout štěně bez dozoru, může dojít k nechtěnému úrazu štěněte. Posaďte dítě na podlahu a dohlídněte na to, aby se se štěňátkem seznámilo! Zároveň je poučte, jakým způsobem má štěně uchopit, aby nedošlo k pádu.

Výživa:

Štěně čivavy, které odchází do nového domova, váží asi 600-1000 g, ve 2 měsících věku. Naše štěňátka jsou na základě dlouholetých zkušenosti odchována a zvyklá na krmivo Royal Canin mini Starter.  Později lze přejít na krmivo -  Royal Canin mini Junior, které doporučujeme podávat i v dospělosti. Jako pamlsek lze použít např. dětské piškoty „Opavia“. Pokud se rozhodnete změnit typ krmiva, smíchejte původní s novým postupně tak, aby nebyla náhle narušena skladba stravy. Při náhlé změně může dojít k dietní chybě. Při převzetí štěněte, si v chovatelské stanici vždy vyžádejte všechny informace o druhu krmiva a způsobu výživy štěněte. Štěněti podávejte čistou vodu z vodovodu, každý den čerstvou, nepodávejte mléko!!! 

Pro štěně jsou smrtelně nebezpečné tyto potraviny a předměty, které nohou pozřít,        čtěte zde...............

 

 

Dietní chyby a situace v souvislosti s výživou štěněte:

Jestliže po změně prostředí v důsledku stresu, nebo ze stesku  štěně hůř přijímá potravu a vy se rozhodnete pro podávání speciální potravy,(dietní šunka, kuřátko vařené maso, atd..) tato změna, bude s velkou pravděpodobností dlouhodobá záležitost, nebo bude TRVALÁ. Doporučujeme setrvat na granulkách, které svou skladbou obsahují vše potřebné pro dobrý vývoj štěněte. Pokuste se nabídnout štěněti granulky formou hry, z ruky. 

Výjimkou není také situace, kdy štěně pozře nestravitelný předmět, který podráždí žaludek či střevní výstelku. To se může projevit řidší stolicí nebo sníženou spotřebou potravy, někdy se objeví dokonce i krev ve stolici. Pokud je štěně během krátké doby opět vitální, přijímá a vylučuje potravu, nemusí to být nebezpečné. Tento jev obyčejně nebude trvat dlouho a jakmile předmět projde trávicím ústrojím, štěně se brzy zotaví. Je vhodné podat 2 x denně, 2 kávové lžičky bílého jogurtu Activia, pro obnovu střevní mikroflóry. Pokud zaregistrujete náhlou změnu v chování štěněte, nebo výrazný pokles vitality štěněte, je vždy vhodné okamžitě kontaktovat chovatele a poradit se, o dalším postupu. Rychlou reakcí na jakékoli změny se dá předejít následným komplikacím.

Výchova štěněte

S návykem na obojek a vodítko není vhodné začínat ihned po příjezdu do nového domova. V tomto období, se štěně musí srovnat se změnou prostředí, novou smečkou a novými návyky. Vodítko a obojek proto doporučujeme zakoupit dodatečně a to v době, kdy bude zřejmé, že adaptace štěněte na nové prostředí je ukončena. Učení tohoto návyku musí probíhat nenásilně, formou hry. Do té doby je vhodné pro převoz štěněte používat nejrůznější p ř e p r a v k y  -  t a š k y   nebo  b a ť o h y    určené pro pejsky malých plemen.

Od začátku je vhodné učit své štěně být na čas samo. Osvědčily se r ů z n é   d r u h y   o h r á d e k. V místnosti, kde bude mít vyhrazený prostor umístěte misky s krmivem, vodou a plenu pro vykonání potřeby.  Dejte mu také nějaké hračky, aby se zabavilo v době kdy bude samo. Štěně si tak začne zvykat na samostatnost a spoustu času stráví spaním. Bude tak odpočinuté a připravené si hrát, když přijdete domů. V prostoru domácnosti je nutné zabezpečit, aby se štěně nedostalo do kontaktu s elektrickými kabely, či přívodními šňůrami elektrospotřebičů.Vzhledem ke své velikosti čivava obvykle nezpůsobí žádné velké škody v domě, nebo bytě. Dlouhosrsté čivavky je nutné  od štěňátka pravidelně pročesávat, aby vznikl návyk na česání v době, kdy srst je hebká a jde velice snadno rozčesat. 

 Péče o exteriér

Pokud jste časově vytížení a chcete mít svého pejska vždy hezky upraveného, můžete tuto disciplínu svěřit profesionálům ve vašem okolí. Komplexní péče o exteriér psů zahrnuje: -  úpravu srsti, - u čivavky je to rozčesání zplstnatělé srsti, vyčesání staré srsti v období línání a také poradenství v problematice kondice srsti. Dále koupání, stříhání drápků, čištění uší, čištění análních žlázek. Klienti z Opavska si mohou tyto služby objednat telefonicky

na čísle 608 373 166.

Hodláte li o svého pejska pečovat sami, mějte na paměti, že koupání je vhodné nejdříve po deseti dnech, po příjezdu do nového domova. Příliš časté koupání nevhodným přípravkem může způsobit vysychání kůže, proto se doporučuje koupání v  intervalu max. 2x za měsíc. Použijte jemný šampon, pro dlouhosrsté pejsky, může být použit šampón s kondicionérem, pro lepší rozčesávání. Při oplachování je třeba dbát na to, aby se pejskovi nedostala voda do uší. ( může způsobit zánět).  Po koupání vytřete uši vatovou tyčinkou a  pro vysušení srsti použijte fén, při nižší teplotě. K rozčesávání použijte hustý kovový hřeben.

 

Péče o zdraví

U líbivé Čivavy, s kratší nosní partií, je možné že se náhle objeví chrapot nebo chrčení, které budí dojem, jako by pejsek měl dýchací potíže. Tento stav je charakteristický pro všechna plemena s krátkou nosní partií, jako je např. Pekinéz, Shi -Tzu, Boxer, ale také "hezká Čivava".  Je to tedy záležitost spojená s anatomií pejska. U člověka, který s tím nikdy nepřišel do styku to může vyvolat obavy o zdraví pejska. Někdy se dokonce stane že nový majitel navštíví veterinární ordinaci v domnění, že pejsek je nemocný.  K tomuto jevu dochází zejména při rychlém přijímání potravy, nebo při přílišném rozrušení, třeba ve chvíli, kdy vás  pejsek vítá, po příchodu domů. Je vhodné nepřikládat příliš velkou pozornost  tomuto jevu, protože tak, jak rychle přijde, tak rychle odezní. Je třeba mít neustále na paměti, že čivavka, je odvážný, ale lehce zranitelný pejsek. Překoná li čivava nástrahy úrazů, v období vývoje, je to ve většině případů velmi vitální a veselý společník, po celý svůj život.

Očkování

Dodržujte termíny vakcinace štěněte, podle informací, podaných chovatelem a záznamu v pasu zvířete, nebo očkovacím průkaze. Nikdy neodčervujte, v den vakcinace. Dbejte na to, aby mezi vakcinací a odčervením, byl vždy rozestup alespoň 5 dnů. Frekventovaná místa s větším výskytem psů doporučujeme navštěvovat nejdříve za 10 dnů po plné vakcinaci.

Cestování

Pokud cestujete autem,  pejsek by měl být z bezpečnostních důvodů uzavřen v přenosce, k tomu určené. Cestujete li s pejskem do zahraničí, je nutné mít u sebe vždy pas zvířete s platným očkováním, podle požadavků země do které cestujete. Všichni jedinci z našich CH.S. jsou označeni mikročipem.

Podrobné informace na toto téma naleznete zde:   http://www.svscr.cz

 Rodokmen

Rodokmen vystavuje plemenná kniha ČMKU - Praha a někdy to trvá 5 - 6 měsíců. Rodokmen bude odeslán na adresu nového majitele, uvedenou v kupní smlouvě, ihned po doručení z PK - ČMKU.

Závěrem -  jestliže v průběhu adaptace štěňátka do nového prostředí vzniknou jakékoli nejasnosti na vaší straně, než cokoli podniknete, nezapomeňte vždy konzultovat tyto nejasnosti s chovatelskou stanicí, ve které bylo štěně zakoupeno. Seriózní chovatelské stanice nemění telefonní čísla  a chovatelský servis poskytují dlouhodobě na stejném telefonním čísle. Rychlost a aplikace dlouholetých zkušeností, mohou být někdy velmi účinné..........

 

spoustu hezkých zážitků s Vašim novým členem rodiny přejí

CH.S. ze Strmé   &   CH.S. od Krčmy